Horská elegancia

Horská elegancia 1

Dizajn a realizácia: : Ing. Katarína Kyman Haruštiaková

Fotografie: Igor Staudinger

Dodávateľ:

Horská elegancia 2
Horská elegancia 3
Horská elegancia 4
Horská elegancia 5

Apartmán sa nachádza v horskej rekreačnej oblasti. Je jedným zo šiestich apartmánov v Chalete, ktorý je osadený do krásnej prírody.

Interiér má 105m2 vrátane terás a pýši sa vysokými stropmi, ktoré sú priznané v každej miestnosti, okrem kúpeľne.

Veľkoleposť priestoru umocňuje aj výhľad na lesnú scenériu, ktorá mi bola inšpiráciou pri navrhovaní tohto interiéru.

Na začiatku každého plánovania interiéru obyčajne stojí predstava. Tú mal manželský pár jasnú! Ich túžbou bolo vytvoriť pohodlný, luxusný domov. Nenáročný interiér na údržbu s použitím prírodných materiálov, kde prevláda drevo, kameň aj krehké sklo.

Mojou prioritou  bolo naplniť tieto ich predstavy a uchopiť ich požiadavky akoby to bol základný kameň na ktorom budem stavať. Vytvoriť pre ich rodinu interiér ktorému dominujú prírodné materiály, aby boli v kontakte s prírodou aj v interiéri a našli v ňom miesto na načerpanie energie.

Apartmán som prevzala vo fáze stavby. Ako prvé ma uchvátili vysoké stropy, ihneď si pritiahli moju pozornosť. Vzdušný otvorený priestor mi navodil pozitívnu náladu no zároveň som sa zamotala do otázok, ktoré mi vírili hlavou. Ako nasvietime takéto vysoké stropy? Obložiť stropy drevom alebo nechať sadrokartón? Do akej výšky budeme montovať závesy? Ťahať nábytok po strop alebo ukončiť v konkrétnej výške? V hlave som mala veľa otáznikov z priestoru, ktorý sa len tak nevidí.

Vo fáze stavby bolo ešte umožnené upravovať priečky podľa konkrétnych požiadaviek klientov. Obývací priestor si želali rozšíriť. Bolo potrebné naprojektovať priečku medzi spálňou a obývačkou presne na rozhranie okenného rámu a okenného krídla. Takéto riešenie je neštandardné ale dá sa technicky zvládnuť. Interiér je rozdelený na vstupnú chodbu, hosťovskú spálňu, hlavnú spálňu, kúpeľňu s toaletou a saunou a spoločný priestor kuchyne s obývačkou.

Otvorený interiér si klienti želali zariadiť tak, aby priestor nad hlavami neostal nevyužitý a prázdny. Úložné priestory sú aj vo výškach kde sa dá dostať len po príručnom rebríku. Nábytok je preto navrhnutý na plnú výšku stropu. Vízia klientov bola všetky tieto funkčné prvky pretaviť do výnimočného interiéru. Výrazným prvkom v interiéri sú drevené obloženia stien a stropov termizovaným červeným smrekom.

Klienti sú milovníkmi dizajnu a potrpia si na detaily. Priznané trámové prvky nie sú na strope pre funkciu stability stropu. V tomto interiéri plnia estetickú funkciu a nepochybne podčiarkli krásu vysokých stropov.

Nádherný karamelový odtieň dreva má tendenciu interiér stmavovať, avšak vďaka veľkým oknám je priestor krásne presvetlený. Dreveným obložením sme na druhej strane vyriešili aj dizajnovú akustiku.

Výsledný efekt všetkých drevených obložení v jednom interiéri je veľkolepý. Pri tejto práci stolári kládli dôraz na detail a remeselnú kvalitu.

Počas dňa je interiér zaliaty príjemným denným svetlom avšak pri tmavých interiéroch je výber svietidiel dôležitý. V interiéri sú použité nástenné svietidlá, stropné bodové osvetlenie, nepriame LED osvetlenie stien, stropov, nábytku a hlavné osvetlenie tvoria dizajnové lustre. Výberu lustrov predchádzalo dlhé listovanie katalógov. Hľadala som niečo špeciálne, čo by súviselo s horskou tématikou. Schematický nákres lustru v katalógu sa nápadne ponášal svojou hexagonálnou geometriou na snehovú vločku. To bol ten moment, kedy som neváhala prezentovať tento nápad klientovi. Pretože pobyt v horách, zima, lyžovačka, sneh, snehové vločky to všetko spolu súvisí a perfektne zapadá do témy riešeného interiéru.

Pred montážou lustrov bolo potrebné vyriešiť nosné prvky, ktoré sú ukryté v základe stropu.

V hosťovskej spálni si klienti želali vytvoriť poschodovú posteľ. Pre dizajnéra je toto práve želaný priestor kde môže ukázať svoje kreatívne zručnosti a navrhnúť riešenie s dávkou štýlu a charakteru. Podarilo sa tu navrhnúť nevšedné spanie na dvoch úrovniach, ktoré ocenia nielen deti ale aj dospelí. Táto posteľ je ukážkou skvele zvládnutého remesla stolárov.

Osobitú pozornosť sme venovali návrhu krbu. Bol to práve krb, ktorý sme vyberali s klientami už na začiatku navrhovania. Odporučila som im známy krbový ateliér v Hokovciach, ktorý sme spoločne navštívili. Zanechalo to v nás silný dojem, do činnosti sa zapojili všetky naše zmysly. Dokonalé prevedenie a špičková technológia krbu s otvoreným ohniskom manželský pár nadchli. K tomu prispela aj unikátna prezentácia spojená s ochutnávkou grilovaných špecialít pripravených v krbe s otvoreným ohniskom. Krbová vložka funguje na palivové drevo aj na plyn. Súčasťou takýchto otvorených ohnísk môžu byť grily či ražne, takže v nich môžete pripravovať jedlo. Kúrenie v krbe regulujete prostredníctvom ovládača.

Oheň je centrom diania, vytvára teplo domova a spája rodinu. To je symbolika, ktorá sa spája s týmto krbom.

Špecifickým pre tento interiér je prírodné drevo. Je to spoľahlivý a bez údržbový materiál.  Pre výborné vlastnosti termizovaného červeného smreku sme mohli materiál použiť aj na steny v kúpeľni. Pás stabilizovaného machu je osviežením v priestore. V interiéri sa objavujú aj lamelové prvky z termizovaného dreva. Šedý odtieň týchto lamiel sme docielili lakovaním.

Vertikálne šedé lamelové obloženie sa objavuje v každej miestnosti. Potrebovala som na určitých miestach do interiéru dostať zvislý grafický prvok, ktorým vyvažujem horizontálne kladenie drevených obkladov. Šedá je typická pre severský dizajn, inšpirovala som sa aj aktuálnymi trendami v interiérovom dizajne.

Špeciálne ma teší vzhľad centrálnej lamelovej steny v obývačke. Mojim zámerom bolo aby drobné svetielka v kombinácii s drevom vytvorili hrejivý dojem a romantickú atmosféru.

Nápaditým prvkom v priestore krbu je silueta medveďa z ocele. Inšpiráciou mi bola okolitá príroda. Medveď je zviera, ktoré sa prirodzene vyskytuje v okolitých lesoch. A v tomto apartmáne sa medveďovi nevyhnete. Macko si isto získa vašu pozornosť. Vyníma sa na pozadí hlineného reliéfu, imitujúceho povrch kameňa alebo skaly. Moju predstavu zobrala do rúk výtvarníčka a na pripravený spevnený podklad vytvorila krásne reliéfne dielo. Po nanesení pigmentov ma efekt milo prekvapil. Bol to proces tvorby, kedy som si nebola istá ako to celé dopadne a nakoniec sa dostavil želaný wow efekt. Hlinená omietka a povrchy z nej sú z lokálnej hliny alebo hotových zmesí od slovenských výrobcov. Vhodné sú pre akýkoľvek podklad, do novostavieb, bytov i starších domov, vrátane krbov, pecí či stenového vykurovania.

Interiér je bohatý na výrazné prvky, tie však spolu krásne harmonizujú. Všetko pekne zmiešané vo farebnom a materiálovom koktaile, ktorý si klienti môžu vychutnať z pohodlia svojej sedačky.

Proces navrhovania a realizácie tohto interiéru trval menej než rok.

Návrh prebiehal súbežne so stavbou a priebežne sme návrh aj korigovali s ohľadom na prebiehajúcu stavbu.

Cez rôzne technické úskalia, ktoré ako dizajnérka musím riešiť mi aj tento interiér opäť raz ukázal ako kreatívne sa dá narábať s priestorom.

Spolu so špičkovou stolárskou výrobou a šikovnými montážnikmi sme naplnili predstavy klientov, ktorí si môžu užívať naplno svoje krásne bývanie.

Interiér je prihlásený do súťaže  – INTERIÉR ROKU 2023 v kategórii súkromný interiér – novostavba.

Stavím sa, že sa vám to páči, ak ste sa dostali až sem...

Napíšte mi a dohodnite si konzultáciu!